Oficiālās statistikas portāls
OSP
Latvijas oficiālā statistika
Oficiālās statistikas portāls

Sociālā iekļaušanās. Riska grupa: trūcīgās personas

Trūcīgākie iedzīvotāji ir pakļauti materiālās un sociālās atstumtības riskiem, kā arī viņiem ir ierobežotākas iespējas nodrošināt pamatnepieciešamības. Oficiālās statistikas portāla sociālās iekļaušanas sadaļā varat uzzināt vairāk par trūcīgāko iedzīvotāju mājokļiem un veselību.

Latvijas normatīvajos aktos ir noteikts, kas ir „trūcīga persona" un  „maznodrošināta persona", bet, aprēķinot statistiku par nabadzību, sociālo atstumtību un sociālo iekļaušanu, tiek lietoti Eiropas Komisijas termini "minimālais ienākumu līmenis" “nabadzības risks” un mājsaimniecību dalījums kvintilēs, kur 1. kvintile ir trūcīgākās mājsaimniecības.

Trūcīgo personu skaits

Līdz 2020. gada 31. decembrim par trūcīgu tika uzskatīta atsevišķi dzīvojoša persona vai ģimene, kuras vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 eiro, tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi (izņemot 128,06 eiro ģimenei) vai īpašums (izņemot to īpašumu, kurā dzīvo, u.c.), tā nav noslēgusi uztura līgumu (saskaņā ar Noteikumiem par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu).

Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, trūcīgās personas statuss tiek noteikts, ņemot vērā statistikas datus par mājsaimniecību minimālā ienākuma līmeni. Trūcīgas personas ienākumu līmenis tiek paaugstināts no līdzšinējiem 128,06 eiro katrai personai līdz 272 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā (izņemot darbspējas vecuma nestrādājošās personas) un līdz 190 eiro – otrajai un nākamajām personām mājsaimniecībā (saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu). Minimālos ienākumu sliekšņus ir plānots pārskatīt ne retāk kā reizi trijos gados (saskaņā ar likumu Par sociālo drošību).

Pēdējos gados trūcīgo personu skaits ir ievērojami samazinājies. Īsi pēc krīzes 2010. gadā to bija 227,8 tūkstoši jeb 10,7 % no visiem iedzīvotājiem. Kā liecina LM apkopotā informācija, Latvijā 2021. gadā bija 34,5 tūkstoši mājsaimniecību, kurām piešķirts trūcīgās ģimenes statuss. Tas ir 54,9 tūkstoši personu jeb 2,9 % no visiem iedzīvotājiem. Mainās arī trūcīgās personas sociāldemogrāfiskais portrets. Ja 2010. gadā no visām trūcīgajām personām 35,3 % bija bērni, tad 2020. gadā to jau bija tikai 21,7 %. Savukārt, ievērojami pieauga pensijas vecuma iedzīvotāju īpatsvars trūcīgo personu skaitā: no 5,6 % 2010. gadā līdz 28,7 % 2021. gadā. Pieauga arī personu ar invaliditāti īpatsvars trūcīgo personu skaitā (attiecīgi, no 5,5 % 2010. gadā no visām trūcīgajām personām, līdz 19,7 % 2021. gadā).

Personas ar ienākumiem zem minimālā ienākumu līmeņa

Pēdējos gados personu īpatsvars zem minimālā ienākumu līmeņa samazinās. 2021. gadā zem minimālā ienākumu līmeņa bija 7,9 % Latvijas iedzīvotāju, 2020. gadā – 7,7 %, bet 2010. gadā – 9,8 %. Visaugstākais šādu personu īpatsvars bija 2009. krīzes gadā – 10,2 %.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas noteikto par nabadzīgām tiek uzskatītas personas, ja to ienākumi ir tik ierobežoti, ka viņu dzīves līmenis ir zemāks par sabiedrībā pieņemto un viņām var tikt liegtas vai ierobežotas pamattiesības. Tādējādi nabadzība ietver naudas resursu trūkumu, kā rezultātā cilvēks nevar nodrošināt dzīvei nepieciešamās pamatvajadzības (pārtika, mājoklis, veselība, izglītība, kultūra u.c.) (nabadzīgas personas skaidrojumu skat. Nabadzības riska indekss).

Nabadzības riskam pakļautās personas

Kopumā desmit gadu laikā nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits ir pieaudzis (no 388 tūkstošiem jeb 19 % 2010. gadā līdz 418 tūkstošiem jeb 22,5 % 2021. gadā). Vidēji nedaudz vairāk kā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju bija zem nabadzības sliekšņa. Šo iedzīvotāju ekvivalentie rīcībā esošie ienākumi bija zem nabadzības riska sliekšņa, kas 2021. gadā bija 513 eiro mēnesī.

Skatīt OSP datubāzē: NNR020 un Eurostat ilc_li02

2021. gadā bija audzis nabadzības riska slieksnis (no 472 eiro mēnesī 2020. gadā līdz 513 eiro mēnesī 2021. gadā).

Datu avoti

Oficiālās statistikas portāla datubāze:

NNM020 Iedzīvotāju īpatsvars zem minimālo ienākumu līmeņa reģionos (procentos)
NNR010 Nabadzības riska slieksnis (ilustratīvās vērtības)
NNR020 Nabadzības riska indekss pēc vecuma un dzimuma (procentos)

Eurostat datubāze: 

ilc_li02 At-risk-of-poverty rate by poverty threshold, age and sex

Labklājības ministrija:

Gada dati

Uzzini vairāk par trūcīgākajiem iedzīvotājiem sadaļās

Materiālā un sociālā nenodrošinātība ⇒

Iespējas nodrošināt pamatnepieciešamības  

Mājokļa apstākļi ⇒

Veselība