Teritoriju ekonomiskie rādītāji (eksperimentālā statistika)
1. Kontakti
Atbildīgā iestāde
Struktūrvienība
Kontaktpersona
Amats
E-pasts
Telefons
2. Publicētā statistika
Datu apraksts
Lai nodrošinātu datu lietotāju prasības pēc statistikas sīkāka teritoriālā dalījuma, CSP ir apkopojusi eksperimentālos datus par uzņēmumu ekonomiskajiem rādītājiem pēc teritoriālā dalījuma.
Rādītāji aprēķināti pēc personas faktiskās dzīvesvietas un pēc darba vietas adreses, kas jāņem vērā, interpretējot rādītājus.
Eksperimentālās statistikas aprēķināšanā izmanto jaunus datu avotus un metodes, cenšoties paplašināt statistikas klāstu vai detalizācijas līmeni atbilstoši lietotāju vajadzībām.
Jāatzīmē, ka eksperimentālās statistikas metodes nav nemainīgas, aprobētas un starptautiski saskaņotas un var tikt mainītas, lai pilnveidotu datu kvalitāti.
CSP publicē eksperimentālo statistiku, lai saņemtu lietotāju atsauksmes, izvērtētu datu analītisko potenciālu, atbilstību realitātei un lietotāju vajadzībām. Publicējot eksperimentālo statistiku, CSP nodrošina datu lietotājiem jaunus informācijas avotus lēmumu pieņemšanai.
Termini un definīcijas
Statistiskā vienība
Tirgus sektora ekonomiski aktīvo uzņēmumu VDVV un to apgrozījums, produkcijas vērtība, pievienotā vērtība un bruto kapitālieguldījumi materiālās lietās
Ģenerālkopa
Ekonomiski aktīvi uzņēmumi – komersanti, zemnieku un zvejnieku saimniecības, valsts un pašvaldību budžeta iestādes, fondi, nodibinājumi un biedrības un fiziskas personas - saimnieciskās darbības veicējas, kas darbojas Latvijas teritorijā un aptver visus saimnieciskās darbības veidus (nozares), atbilstoši Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2.red..
3. Salīdzināmība
Teritoriālā salīdzināmība
N/A
4. Statistikas procesi
Datu avots
Tirgus sektora ekonomiski aktīvo uzņēmumu VDVV apgrozījums, produkcijas vērtība, pievienotā vērtība un bruto kapitālieguldījumi materiālās lietās ir aprēķināti, izmantojot publiski pieejamos Gada pārskatus un Konsolidētos gada pārskatus. Nodarbināto skaits aprēķināts, izmantojot VID un statistisko pārskatu 1-gada “Kompleksais pārskats par uzņēmuma darbību” un 2-darbs “Pārskats par darbu”.
VDVV tiek noteikta, par pamatu izmantojot VID reģistrēto uzņēmuma struktūrvienību datus, kas papildināti ar informāciju, ko uzņēmums pats norādījis statistiskajā pārskatā 1- DVV "Uzņēmuma (iestādes) vietējās darbības veida vienības" t.i. VDVV adrese, saimnieciskās darbības veids (nozare) un vidējais darbinieku skaits.
Par VDVV informācija nav pieejama:
- ja uzņēmums (iestāde) to nav reģistrējis VID un/vai nav uzrādījis vai uzrādījis nepilnīgi/daļēji statistiskajā pārskatā 1-DVV (piemēram, tikai galvenās struktūrvienības bez tālāka atšifrējuma);
- ja uzņēmumam (iestādei) pārskats 1-DVV nav jāiesniedz, jo tam ir tikai viens saimnieciskās darbības veids un nav reģistrētas struktūrvienības VID;
- VDVV netiek uzskaitītas fondiem, nodibinājumiem un biedrībām;
- VDVV netiek uzskaitītas zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kam pamatdarbība ir NACE A “Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība”.
Zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kam pamatdarbība ir NACE A "Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība" dati ir pieejami tikai par nodarbināto personu skaitu.
NACE sadaļai K "Finanšu un apdrošināšanas darbības" dati ir pieejami tikai par nodarbināto personu skaitu.
Palīgdarbībām, pat ja tās atrodas atsevišķā vienībā, piemēram, administrēšana, grāmatvedība, datu apstrāde, procesa uzraudzība, iepirkumi, pārvadāšana, remonts u.c., produkcijas vērtība, pievienotā vērtība netiek aprēķināta. Palīgdarbības tiek veiktas, lai vienība varētu ražot preces un pakalpojumus trešajām personām vai lai atvieglotu šo ražošanu. Palīgdarbību produktus pašus trešajām personām nepiegādā. Visas uzņēmuma palīgdarbību izmaksas ir attiecināmas uz galvenajām un sekundārajām darbībām, un līdz ar to – uz uzņēmuma DVV.
Datu vākšana
Datu struktūra
Ieejas datiem ir piecu līmeņu hierarhija.
ID | Nosaukums | Pieejamie dati |
---|---|---|
UUK | Uzņēmums | Produkcijas vērtība, pievienotā vērtība, vidējais nodarbināto skaits gadā. |
DVV | Darbības veida vienība | Vidējais nodarbināto skaits gadā (16110,2); nozare (NACE) |
NMK | Nodokļa maksātāja reģistrācijas kods | Nodarbināto personu saraksts |
VDVV | Vietējā darbības veida vienība | Vidējais nodarbināto skaits gadā, atrašanās vietas koordinātes, nozare (NACE) |
PK | Nodarbinātā persona (personas kods) | Darba ienākumi (DIENAK ); nostrādāto stundu skaits mēnesī (NOSTRH ); profesijas kods (sešas zīmes); dzīves vietas koordinātes (ir personas ar nezināmu dzīves vietu) |
UUK
Kopā datos ir 123 287 UUK ieraksti. UUK atbilst vienam uzņēmumam.
Uzņēmums ir vismazākais juridisko vienību apkopojums, kas ir organizatoriska vienība, kura ražo preces vai pakalpojumus un kurai ir noteikta autonomijas pakāpe lēmumu pieņemšanā, jo īpaši attiecībā uz tās pašreizējo līdzekļu piešķiršanu. Uzņēmums veic vienu vai vairākas darbības vienā vai vairākās vietās. Uzņēmums var būt viena juridiskā vienība.
Ietver tikai tos uzņēmumus, kas pārskata periodā ražoja produkciju, sniedza pakalpojumus vai nodarbināja cilvēkus atbilstošajā laika periodā neatkarīgi no tā, vai tie bija aktīvi visu pārskata periodu vai tikai daļu no tā Pasīvus (pagaidām neaktīvus) un neaktīvus uzņēmumus neieskaita. Tajā iekļautas arī vietējās vienības (filiāles), kas neveido atsevišķu juridisko personu un kas ir atkarīgas no ārzemju uzņēmumiem.
Par katru uzņēmumu ir zināmi visi iepriekš minētie ekonomiskie rādītāji. Tiek izmantoti 2017. gada rādītāji.
DVV
Darbības veida vienība (DVV) ir uzņēmums vai tā daļa, kura ietver tikai vienu saimnieciskās darbības veidu. Katrs uzņēmums var veikt ekonomisko darbību vienā vai vairākās nozarēs (pēc NACE Rev.2 klasifikācijas četru zīmju līmenī). Jāņem vērā, ka palīgnozares netiek izdalītas kā atsevišķas nozares. Sadalot uzņēmumu pēc nozares, tiek izdalītas darbības veida vienības (DVV). Lielākajai daļai uzņēmumu ir tikai viena DVV.
Par katru DVV ir zināmi visi trīs no minētajiem ekonomiskajiem rādītājiem (apgrozījums, algas un nodarbināto skaits). Tiek izmantoti ekonomiskie rādītāji par 2017. gadu.
Šobrīd DVV informācija aprēķinos nav izmantota. Attiecīgi iegūtie provizoriskie rezultāti nav saskaņoti ar DVV statistiku.
NMK
Katram uzņēmumam var būt viens vai vairāki nodokļa maksātāja reģistrācijas kodi (NMK). Kopā datos ir 123 362 juridiskās vienības.
No VID datiem “Ziņojums par iekšzemes darba ņēmēja valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām” (DDZ) par katru juridisko vienību ir zināms nodarbināto personu saraksts (ar personas kodiem) katrā mēnesī. Šobrīd tiek izmantoti 2017. gada decembra dati.
VDVV
Vietējā darbības veida vienība (VDVV) ir konkrētā adresē realizēta ekonomiskā darbība (VDVV tiek izdalītas arī palīgnozarēm). Ja vienā adresē bija divas vai vairākas atšķirīgas ekonomiskās darbības (piemēram, veikals un kafejnīca), tad katru no tām uzskatīja par vietējo darbības veida vienību. Kopā datos ir 156 549 VDVV.
Par katru VDVV ir zināms vidējais nodarbināto skaits 2017. gadā. Katram VDVV ir zināma saite ar uzņēmumu un juridisko vienību. VDVV var būt piesaistīts tikai vienai juridiskajai vienībai.
PK
Nodarbinātās personas tiek identificētas pēc personas koda (PK). No VID DDZ datiem par katru nodarbināto personu katrā juridiskajā vienībā ir zināmi mēneša darba ienākumi (DIENAK
), nostrādāto stundu skaits mēnesī (NOSTRH
) un profesijas kods (sešas zīmes). Šobrīd tiek izmantoti 2017. gada decembra dati.
Par nodarbināto personu faktisko dzīvesvietu pieņemta eksperimentālajā statistikā noteiktā 2018. gada 1. janvārī (plašāk: Iedzīvotāju skaits un galvenie demogrāfiskie rādītāji (eksperimentālā statistika). Iedzīvotāju skaita novērtējumā neiekļautām personām pieņemta Iedzīvotāju reģistrā norādītā adrese, ja tā ir Latvijā, reģistrā neesošām personām - VID datos (fizisk_pers_paz_2017) norādītais dzīvesvietas teritoriālās vienības kods.
Turpmāk aprakstā ar apzīmējumu PK ir jāsaprot nodarbināta persona (personas kods) no VID DDZ datiem.
Vidējais nodarbināto personu skaits 2017. gadā bija 962 462. Nodarbināta persona var būt piesaistīta vairākiem NMK.
Datu apkopošana
Šobrīd netiek izmantoti dati par DVV, tāpēc datu pārdale notiek tikai divos soļos:
- Datu pārdale no UUK uz NMK;
- Datu pārdale no NMK uz VDVV vai PK.
Pārdale no UUK uz NMK
No visiem 123 287 UUK tikai 28 UUK ir vairāk nekā viens NMK. Par katru NMK tiek aprēķināti sekojoši rādītāji:
- NMK nodarbināto personu skaits tiek aprēķināts sasummējot NMK piederīgo VDVV nodarbināto personu skaitu.
- NMK darba ienākumi tiek aprēķināti sasummējot NMK piederīgo PK darba ienākumus, ja par attiecīgo NMK bija pieejami VID DDZ dati.
NMK ekonomiskie rādītāji, izņemot nodarbināto personu skaitu, tiek aprēķināti pēc sekojoša algoritma:
- Ja UUK ir tikai viens NMK, tad NMK dati ir vienādi ar UUK datiem.
- Ja ir zināmi darba ienākumi par visiem viena uzņēmuma NMK, tad ekonomiskie rādītāji tiek pārdalīti proporcionāli NMK darba ienākumam.
- Ja nav zināmi darba ienākumi par visiem viena uzņēmuma NMK, tad ekonomiskie rādītāji tiek pārdalīti proporcionāli NMK nodarbināto personu skaitam.
Pārdale no NMK uz VDVV vai PK
11 167 uzņēmumiem ir vairāk kā viena VDVV. Par katru VDVV ir zināms vidējais nodarbināto personu skaits gadā (pārsvarā noapaļots līdz veseliem skaitļiem).
Ja ir pieejami dati par NMK nodarbinātajām personām (PK saraksts), tad ekonomiskie rādītāji tiek pārdalīti līdz PK līmenim. PK datus var sasummēt, lai iegūtu VDVV datus. Ja nav pieejami dati par NMK nodarbinātajām personām, tad ekonomiskie rādītāji tiek pārdalīti līdz VDVV līmenim.
PK piesaiste VDVV
Tiešā veidā no administratīvajiem datiem nav zināma PK piesaiste VDVV. PK piesaiste VDVV tiek novērtēta sekojošā veidā, balstoties uz vairākiem pieņēmumiem:
- Ja NMK ir tikai viena VDVV, tad visas NMK nodarbinātās personas tiek piesaistītas vienīgajam VDVV.
- Ja NMK ir vairāk kā viena VDVV, tad PK piesaiste VDVV tiek veikta, balstoties uz šādiem nosacījumiem:
- Izmantojot administratīvo reģistru (Valsts izglītības informācijas sistēmas datus turpmāk VIIS ) datus PK tiek piesaistīts atbilstošajam VDVV, ja ir pietiekama VDVV nosaukumu līdzība starp VIIS izglītības iestāžu un VID struktūrvienību nosaukumiem. Pārējo gadījumos NMK ietvaros katrs PK ir piesaistīts vienam VDVV.
- PK skaita sadalījums pa VDVV tiek kontrolēts ar zināmo nodarbināto personu skaitu katrā VDVV.
- Ja PK skaits ir vienāds ar NMK nodarbināto personu skaitu, tad PK skaita sadalījumam pa VDVV sakrīt ar zināmo VDVV nodarbināto personu skaitu.
- Ja PK skaits ir mazāks par NMK nodarbināto personu skaitu, tad PK skaits katrā VDVV nepārsniedz zināmo VDVV nodarbināto personu skaitu.
- Ja PK skaits ir lielāks par NMK nodarbināto personu skaitu, tad PK skaita sadalījums pa VDVV tiek noteikts proporcionāls VDVV nodarbināto skaitam. Sakarā ar to, ka PK skaita sadalījumam ir jābūt izteiktam veselos skaitļos, tiek noteikta PK skaita sadalījuma apakšējā un augšējā robeža, kas ir aprēķinātas apaļojot uz leju un uz augšu (līdz veseliem skaitļiem) proporcionāli pārdalīto PK skaitu.
- Katram PK un VDVV pārim ir aprēķināta distance (pa ceļiem) no dzīves vietas līdz darba vietai (VDVV). PK piesaiste VDVV tiek izvēlēta tāda, lai NMK ietvaros minimizētu visu PK summāro distanci no dzīves vietas līdz darba vietai.
- Personām ar nezināmu dzīves vietu tiek pieņemts, ka distance ir 0 pret visām iespējamajām VDVV.
- Distance pa ceļu tiek koriģēta (samazināta) atbilstoši PK profesijas un VDVV nozares atbilstībai. Ir definēti saskanīgu profesiju un nozaru pāri, piemēram, PK ar profesiju “skolotājs” visdrīzāk būs nodarbināts VDVV ar ekonomisko darbību (nozari) “skola”.
PK piesaiste VDVV tiek noteikta katram NMK, definējot un atrisinot lineārās programmēšanas uzdevumu (Hornik, Meyer, Schwendinger, & Theussl, 2019; R Core Team, 2019; Schumacher, 2018a, 2018b; Theussl, 2017).
Pēc PK piesaistes VDVV ir iespējams aprēķināt katram VDVV piesaistīto PK darba ienākumu summu.
Ekonomisko rādītāju sadale pa VDVV
Ekonomiskie rādītāji (izņemot nodarbināto skaitu) tiek sadalīti sekojoši:
- Ja ir veikta PK piesaiste VDVV:
- Ekonomiskie rādītāji (izņemot nodarbināto skaitu) tiek sadalīti katram PK proporcionāli PK darba ienākumiem.
- Pēc tam VDVV datus var aprēķināt, sasummējot VDVV piesaistīto PK datus.
- Ja nav veikta PK piesaiste VDVV (piemēram, VID DDZ nebija datu par nodarbinātajiem (PK) vai visus PK darba samaksas summa ir 0):
- Ja NMK nodarbināto skaits ir lielāks par 0, tad ekonomiskie rādītāji (izņemot nodarbināto skaitu) tiek sadalīti katram VDVV proporcionāli VDVV nodarbināto personu skaitam;
- Ja NMK nodarbināto skaits ir 0, tad ekonomiskie rādītāji (izņemot nodarbināto skaitu) tiek sadalīti vienlīdzīgi katram VDVV (proporcionāli VDVV skaitam);
Lai nodrošinātu saskaņotību ar VDVV statistiku, nodarbināto skaits tiek sadalīts sekojoši:
- Ja ir veikta PK piesaiste VDVV:
- Katram PK tiek aprēķināts svars, kas ir aprēķināts VDVV nodarbināto skaitu dalot ar VDVV piesaistīto PK skaitu.
- Viena VDVV ietvaros PK svaru summu ir vienāda VDVV nodarbināto skaitu.
- Ja nav veikta PK piesaiste VDVV:
- VDVV nodarbināto personu skaits netiek mainīts.
Rezultējošo datu struktūra
Rezultātā ir sagatavota datu tabula, kur viens ieraksts atbilst:
- Nodarbinātajai personai (PK), ja attiecīgajam VDVV tika veikta PK piesaiste VDVV;
- VDVV, ja attiecīgajam VDVV netika veikta PK piesaiste VDVV.
Sagatavotie dati ir saskaņoti ar:
- visiem sešiem ekonomiskajiem rādītājiem UUK līmenī;
- nodarbināto personu skaitu VDVV līmenī.
Vidējo nodarbināto skaitu gadā aprēķina, saskaitot strādājošos darbiniekus pārskata gada katra mēneša pēdējā datumā un summu dalot ar mēnešu skaitu pārskata gadā.
Attālums pa ceļiem aprēķināts, izmantojot Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras topogrāfiskās kartes mērogā 1:10 000 datus (apvienotus 3. un 4. cikla datus ar manuāliem labojumiem un papildinājumiem). Aprēķins veikts ar OSRM, ieejas dati sagatavoti, izmantojot pārejas tabulu topogrāfiskās kartes un OpenStreetMap ceļu klasifikācijai. Nav ņemta vērā informācija par vienvirziena ceļiem un pagriezienu liegumiem, jo topogrāfiskā karte nesatur šādus datus.