Oficiālās statistikas portāls
OSP
Latvijas oficiālā statistika
Oficiālās statistikas portāls

Sociālā iekļaušanās. Riska grupa: cilvēku tirdzniecības upuri

Cilvēku tirdzniecība Latvijā ir realitāte. Latvija daudzu gadu garumā ir tikusi uzskatīta par cilvēku tirdzniecības upuru izcelsmes un tranzīta valsti, taču pēdējos gados tā ir kļuvusi arī par cilvēku tirdzniecības upuru mērķa valsti, kurā notiek ārvalstnieku ekspluatācija.

Kopš 2014. gada līdz 2020. gadam Latvijā identificētas 243 personas kā iespējamie cilvēku tirdzniecības upuri, no tām 199 personām tika piešķirts cietušā vai cilvēku tirdzniecības upura statuss. Ņemot vērā, ka Latvijā personām, kuras ir bijušas pakļautas cilvēku tirdzniecībai, tiek nodrošināti pakalpojumi neatkarīgi no viņu spējas vai gatavības sadarboties ar tiesībaizsardzības iestādēm, cietušo personu skaits ir mazāks nekā pakalpojumu sniedzēju identificēto cilvēku tirdzniecības upuru skaits – 57 cietušie kriminālprocesā un 142 pakalpojumu sniedzēju identificētie.

No 2014. gada līdz 2020. gadam Latvijā reģistrētas un palīdzība sniegta 199 personām, kuras bija pakļautas cilvēku tirdzniecībai: 58 ārzemniekiem un 141 Latvijas valstspiederīgajiem. No tiem 93 tika ekspluatēti Latvijā un 106 – ārvalstīs, galvenokārt, Eiropā.

No 199  šajā laika posmā cietušajiem 110 bija sievietes, 89 – vīrieši; 17 – bērni, bet 182 – pilngadīgas personas. 49 upuri bija pakļauti seksuālai izmantošanai, 45 – piespiedu fiktīvām laulībām, 4 – piespiedu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanai, 2 – turēti kalpībā, bet vairākums tirdzniecības upuru – 99 personas – bija nodarbinātas piespiedu darbā.

Kopš sociālās rehabilitācijas pakalpojuma ieviešanas 2008. gadā līdz 2020. gadam tas nodrošināts gandrīz 300 cilvēku tirdzniecības upuriem.

Datu avoti

Iekšlietu ministrija:

Esošās situācijas raksturojums-1.pielikums