Mājokļu rādītāji (2021. gada tautas skaitīšana)
1. Kontakti
Atbildīgā iestāde
Struktūrvienība
Kontaktpersona
Amats
E-pasts
Telefons
2. Publicētā statistika
Datu apraksts
Mājokļu rādītāji ietver datus par dzīvojamo telpu veidu, tradicionālo mājokļu apdzīvotības statusu, apdzīvotu tradicionālo mājokļu īpašumtiesību veidu, iemītnieku skaitu apdzīvotajos mājokļos, apdzīvoto tradicionālo mājokļu dzīvojamo platību, dzīvojamo platību uz vienu iemītnieku, tradicionālo mājokļu labiekārtotību, mājokļu īpašumtiesību veidu, tradicionālo mājokļu dalījumu pēc ēkas tipa un pēc uzcelšanas laika.
Termini un definīcijas
Statistiskā vienība
- Iedzīvotājs;
- Privātā mājsaimniecība;
- Mājoklis.
Ģenerālkopa
Mājokļu aptvērums
Pirmā ģenerālkopa ir visi dzīvošanai derīgie tradicionālie mājokļi atbilstoši definīcijai: mājoklis ir istaba vai vairākas istabas un to palīgtelpas (piemēram, vestibili un gaiteņi) pastāvīgā ēkā vai tās strukturāli nodalītā daļā, kas pēc sava būvniecības vai pārbūves veida ir paredzēta vienas mājsaimniecības dzīvošanai visā gada garumā (piemēram, māja vai dzīvoklis).
Otrā ģenerālkopa ir apdzīvoti mājokļi (apdzīvoti tradicionālie mājokļi, citas dzīvojamās vienības un institucionālie mājokļi).
Iedzīvotāju aptvērums
Mājokļu apstākļi ietver visus iedzīvotājus un attiecas uz to mājokļu veidu, kuros persona pastāvīgi dzīvo skaitīšanas laikā. Tas attiecas uz visām personām, kurām skaitīšanas laikā pastāvīgā dzīvesvieta ir dažādu veidu dzīvojamās telpās vai kurām nav pastāvīgās dzīvesvietas un tās uz laiku uzturas kādās dzīvojamās telpās, vai kuras ir bez pajumtes, nakšņo uz ielas vai patversmēs.
3. Institucionālais pilnvarojums
Tiesību akti un līgumi
- Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 763/2008 par iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanu.
- Komisijas Īstenošanas Regula (EK) Nr. 2017/543 ar ko attiecībā uz tematu un to dalījumu tehniskajām specifikācijām paredz noteikumus, kas vajadzīgi, lai piemērotu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 763/2008 par iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanu.
- Komisijas Regula (EK) Nr. 2017/712 ar ko nosaka pārskata gadu un statistikas datu un metadatu programmu iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanai, kas paredzēta Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 763/2008.
- Komisijas Īstenošanas Regula (EK) Nr. 2017/881 ar ko attiecībā uz kvalitātes ziņojumu sagatavošanas kārtību un struktūru un datu nosūtīšanas tehnisko formātu īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 763/2008 par iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanu un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1151/2010.
- Komisijas Īstenošanas Regula (ES) Nr. 2018/1799 ar ko nosaka īslaicīgu tiešu statistikas darbību 2021. gada iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanas atlasīto tematu, kas ģeokodēti 1 km² koordinātu tīklā, izplatīšanai.
- Ministru kabineta 2017. gada 19. decembra rīkojums Nr. 766 “Par kārtējās tautas skaitīšanas datumu”.
- Ministru kabineta 2019. gada 10. decembra noteikumi Nr. 588 “2021. gada tautas un mājokļu skaitīšanas noteikumi”.
4. Datu izplatīšanas veidi
Tiešsaistes datubāzes
5. Salīdzināmība
Teritoriālā salīdzināmība
Mājokļu skaits un raksturojošie rādītāji ES valstīs
- 2011. gada tautas skaitīšanas dati pieejami Census Hub.
Salīdzināmība laikā, salīdzināmu datu laikrindu garums
Dati daļēji salīdzināmi ar 2011. gada tautas skaitīšanas datiem. Detalizēta informācija par atšķirībām aprakstīta sadaļā Datu apkopošana.
6. Saskaņotība
Saskaņotība starp statistikas tēmām
N/A
7. Statistikas procesi (datu avots u.c.)
Datu avots
Mājokļu rādītāju iegūšanai Centrālā statistikas pārvalde izmanto administratīvo reģistru datus:
- Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes;
- Valsts zemes dienesta;
- Būvniecības valsts kontroles biroja;
- Centralizētās ūdensapgādes, centralizētās kanalizācijas un centralizētās siltumapgādes uzņēmumu pašvaldībās informāciju.
Dati par mājokļu skaitu tiek aprēķināti no Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas. Dati par adresēm tiek iegūti no Valsts adrešu reģistra informācijas sistēmas.
Datu vākšana
2021. gadā tautas un mājokļu skaitīšana tika balstīta uz reģistriem un citiem administratīvo datu avotiem. 2011. gadā informācijas iegūšanas metode bija kombinēta - pilns apsekojums, kā arī reģistru un citu administratīvo datu avotu informācija.
Datu apkopošana
Mājsaimniecību noteikšanai 2021. gada tautas skaitīšanā tika izmantots kopīgas dzīvošanas kritērijs, bet 2011. gada – kopīgas saimniekošanas kritērijs.
Izmaiņas laikrindā mājokļu datos
2021. gada tautas skaitīšanas dati publicēti pēc reģistrētās dzīvesvietas, bet 2011. gada tautas skaitīšanas dati – pēc faktiskās dzīvesvietas.
2021. gadā, ņemot vērā reģistros pieejamo informāciju, mājokļu platība publicēta tikai tradicionālajiem mājokļiem, norādīti tikai trīs galvenie dzīvojamo ēku tipi – viena dzīvokļa ēkas, divu dzīvokļu ēkas, kā arī trīs un vairāk dzīvokļu ēkas, tradicionālajiem mājokļiem norādīts vai ir centrālapkure un vai ir ūdensklozeta tualete. Salīdzināšanai sagatavota atbilstoša 2011. gada tautas skaitīšanas informācija.
Informācija par reģistrētās dzīvesvietas Latvijā noteikšanu (no 2020. gada) pieejama aprakstošo metadatu sadaļā "Iedzīvotāju skaits un galvenie demogrāfiskie rādītāji".