Oficiālās statistikas portāls
OSP
Latvijas oficiālā statistika
Oficiālās statistikas portāls

RDKA2401

Preses relīze

4,5 % Latvijas iedzīvotāju nācies neplānoti zaudēt dzīvesvietu

4,5 % Latvijas iedzīvotāju kaut reizi dzīvē bija jāzaudē dzīvesvieta nelabvēlīgu apstākļu dēļ, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2023. gada iedzīvotāju aptaujas par ienākumiem un dzīves apstākļiem dati.

Galvenais dzīvesvietas zaudēšanas iemesls – ģimenes vai attiecību problēmas, ko norādīja teju puse (42,7 %) dzīvesvietu zaudējušo. 14,9 % atzīmēja, ka palikuši bez dzīvesvietas īres līguma beigu dēļ, 12,9 % – finanšu problēmu vai nepietiekamu ienākumu dēļ, 5,6 % iedzīvotāju zaudētais mājoklis ir bijis dzīvošanai nepiemērots, savukārt 4 % galvenais mājvietas zaudēšanas iemesls ir bijis bezdarbs.

Neplānoti zaudēt dzīvesvietu ir nācies 8,7 % viena vecāka ģimeņu, 8 % vienatnē dzīvojošo, 6,8 % pāru ar trim vai vairāk bērniem un 5,1 % pāru ar diviem bērniem.

Lielākā daļa (61,8 %) dzīvesvietu zaudējušo uz kādu laiku apmetās pie draugiem vai radiem, katrs piektais (21,8 %) uzturējās ārkārtas vai pagaidu miteklī, katrs septītais (13,6 %) uzturējās vietā, kas nav paredzēta kā pastāvīga mājvieta (pagaidu pajumte, būda, furgons, pārvietojamā māja, celtne, kas noteikta kā dzīvošanai nederīga) un 3,8 % mājokli zaudējušo dzīvoja un nakšņoja sabiedriskās vietās.

Galvenie iemesli, kas ļāva pārcelties uz jaunu dzīvesvietu, bija esošas, jaunas vai atjaunotas attiecības ar ģimeni vai partneri (31,3 %), pārvākšanās uz sociālo vai subsidēto privāto mājokli (17,8 %) un darba iegūšana (16,1 %). Liela daļa iedzīvotāju (29,4 %) norādīja uz citiem, neprecizētiem iemesliem, kuri ļāva pārcelties un jaunu dzīvesvietu, bet 4,7 % norādījuši, ka problēmas ar dzīvesvietu tā arī nav atrisinātas.

Iegūto dzīvesvietas zaudēšanas rādītāju datu avots ir CSP 2023. gada ienākumu un dzīves apstākļu aptauja, kurā piedalījās 10,2 tūkstoši respondentu (vecumā no 16 gadiem) no 5,8 tūkstošiem mājsaimniecību. Aptaujā tika iekļauts jautājumu loks par pastāvīgās dzīvesvietas zaudēšanu, kur mājsaimniecībām vajadzēja raksturot savas dzīvesvietas situāciju (dzīvesvietas zaudēšanas iemeslus, pagaidu apmešanās vietas, iemeslus, kas ļāva pārcelties uz jaunu dzīvesvietu u.c.).

Plašāka informācija par dzīvesvietas zaudēšanu pieejama oficiālās statistikas portālā: “Grūtības saistībā ar dzīvesvietu (EU-SILC moduļi)".

Līdzfinansē Eiropas Savienība

Mediju jautājumi:
Komunikāciju daļa
E-pasts: media@csp.gov.lv
Tālr.: +371 27880666

Papildu informācija par datiem:
Sociālās statistikas metodoloģijas daļa
Darja Behtere
E-pasts: Darja.Behtere@csp.gov.lv
Tālr. +371 67366901

Ieteikt