Rūpniecības produkcijas apjoma indekss
1. Kontakti
Atbildīgā iestāde
Struktūrvienība
Kontaktpersona
Amats
E-pasts
Telefons
2. Publicētā statistika
Datu apraksts
Dati par rūpniecības produkcijas apjoma indeksu raksturo rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu.
Termini un definīcijas
Statistiskā vienība
Apsekojamā vienība ir darbības veida vienība (uzņēmums vai tā daļa, kas ietver tikai vienu saimnieciskās darbības veidu).
Ģenerālkopa
Ģenerālkopu veido ekonomiski aktīvie uzņēmumi un/vai darbības veida vienības, kuras klasificē atbilstoši NACE 2. red. B, C vai D sadaļām, izņemot 35.3. grupu.
3. Institucionālais pilnvarojums
Tiesību akti un līgumi
ES līmeņa tiesību akti:
- Padomes Regula (EK) Nr. 1165/98 par īstermiņa statistiku (atceļ ar 01.01.2024.).
- Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2152 par Eiropas uzņēmējdarbības statistiku, ar ko atceļ 10 tiesību aktus uzņēmējdarbības statistikas jomā (Dokuments attiecas uz EEZ).
- Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2020/1197, ar kuru nosaka tehniskās specifikācijas un kārtību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/2152 par Eiropas uzņēmējdarbības statistiku, ar ko atceļ 10 tiesību aktus uzņēmējdarbības statistikas jomā (Dokuments attiecas uz EEZ).
4. Datu izplatīšanas veidi
Tiešsaistes datubāzes
5. Salīdzināmība
Teritoriālā salīdzināmība
Eiropas Savienības Statistikas birojs (Eurostat) savā mājaslapā publicē informāciju par ES-27 un katru valsti atsevišķi. Sadaļā: Industry.
Salīdzināmība laikā, salīdzināmu datu laikrindu garums
Salīdzināmi dati ir par laika periodu no 2000. gada janvāra līdz 2025. gada maijam.
6. Saskaņotība
Saskaņotība starp statistikas tēmām
N/A
7. Statistikas procesi (datu avots u.c.)
Datu avots
Datus apkopo no CSP mēneša pārskata veidlapas Nr. 1-r "Pārskats par rūpniecisko darbību".
Rūpniecības produkcijas apjoma datu iegūšanai tiek veikts uzņēmumu apsekojums, izveidojot sliekšņa izlasi.
Rūpniecības produkcijas izlaides (apjoma) dati tiek iegūti, apsekojot ekonomiski aktīvus uzņēmumus un/vai darbības veida vienības, kuras ir klasificētas atbilstoši Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2. red. sadaļām B “Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde”, C “Apstrādes rūpniecība” un D “Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana”, izņemot 35.3. grupu "Siltumapgāde un gaisa kondicionēšana", un kuru vidējais rūpnieciskajā ražošanā nodarbināto skaits iepriekšējā gadā bija 20 un vairāk.
Izlasē papildus tiek iekļauti uzņēmumi ar rūpnieciskajā ražošanā nodarbināto skaitu mazāku par 20, lai NACE 2. red. nodaļu līmenī (2 zīmēs) apkopotie dati aptvertu ne mazāk kā 80% no uzņēmējdarbības strukturālās statistikas rūpniecības apgrozījuma par 2023. gadu.
Pārskata gada laikā apsekojamo uzņēmumu loks var tikt koriģēts, apsekojamo statistisko vienību kopā iekļaujot jaunus ekonomiski aktīvus uzņēmumus (atbilstoši augstāk minētajiem kritērijiem), precizējot uzņēmumu saimnieciskās darbības nozares, saņemot papildu vai precizētu informāciju no respondentiem, kā arī aktuālākus datus no administratīvajiem datu avotiem.
2025. gadā katru mēnesi tiek apsekoti 1488 uzņēmumi; to īpatsvars visā rūpniecības produkcijas apjomā 2023. gadā bija vairāk nekā 80 %.
Datu vākšana
Katru mēnesi līdz 25. datumam tiek savākta informācija no respondentiem pārskata periodā faktiskajās cenās atbilstoši NACE 2. red. klasēm.
Rūpniecības produkcijas indeksa dati tiek iegūti no veidlapas Nr. 1-r "Pārskats par rūpniecisko darbību". Pārsvarā dati tiek iesniegti e-pārskata veidā, citi iesniegšanas veidi (pasts, e-pasts, telefoniski) ir mazāk izplatīti.
Datu apkopošana
Rūpniecības produkcijas indekss (turpmāk – RPI) tiek aprēķināts ar ķēdes indeksa metodi, kur par aprēķinu bāzi tiek lietots iepriekšējā gada mēneša vidējais saražotās produkcijas apjoms salīdzināmajās cenās un par svariem izmantota pirms diviem gadiem saražotā uzņēmumu pievienotā vērtība sadalījumā pa NACE sadaļām, nodaļām, grupām un klasēm. RPI tiek aprēķināts, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību. Svari tiek mainīti katru gadu, tādējādi tiek ņemtas vērā rūpniecības struktūras izmaiņas.