Bioloģiskā lauksaimniecība reģionos, valstspilsētās un novados
1. Kontakti
Atbildīgā iestāde
Struktūrvienība
Kontaktpersona
Amats
E-pasts
Telefons
2. Publicētā statistika
Datu apraksts
Statistika par bioloģisko lauksaimniecību nepieciešama, lai novērtētu, kontrolētu un atbalstītu bioloģiskās lauksaimniecības nozari. Svarīgākie rādītāji: bioloģiskās lauksaumniecības izmantotās zemes īpatsvars, bioliģiskās lauksaimniecības opertoru skaits, kultūraugu sējumu platības, kopraža un vidējā ražība, lauksaimniecības dzīvnieku skaits un produkcija.
Termini un definīcijas
Statistiskā vienība
Bioloģiskās lauksaimniecības operators
Ģenerālkopa
Visi bioloģiskās lauksaimniecības operatori
3. Institucionālais pilnvarojums
Tiesību akti un līgumi
Likumi
Lauksaimniecības un lauku attīstības likums.
Ministru kabineta noteikumi
- Ministru kabineta 2009. gada 26. maija noteikumi Nr.485 “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība”.
- Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumi Nr.251 "Noteikumi par valsts nodevu bioloģiskās lauksaimniecības jomā".
Eiropas Savienības normatīvie akti
- Padomes 2007. gada 28. jūnija Regula (EEK) Nr. 834/2007 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu;
- Komisijas 2008. gada 5. septembra Regula (EK) Nr. 889/2008, ar ko paredz sīki izstrādātus bioloģiskās ražošanas, marķēšanas un kontroles noteikumus;
- Komisijas 2008. gada 8. decembra Regula (EK) Nr. 1235/2008, ar ko nosaka sīki izstrādātus īstenošanas noteikumus Padomes Regulai (EK) Nr. 834/2007)
4. Datu izplatīšanas veidi
Tiešsaistes datubāzes
5. Salīdzināmība
Teritoriālā salīdzināmība
Eiropas Savienības Statistikas birojs (Eurostat) savā mājaslapā publicē informāciju par ES kopējiem rādītājiem un katru valsti atsevišķi. Sadaļā: Organic farming
Salīdzināmība laikā, salīdzināmu datu laikrindu garums
Dati par bioloģisko lauksaimniecību ir pieejami no 2006.gada.
Atsevišķi rādītāji pieejami par periodu kopš 2001. un 2003. gada.
6. Saskaņotība
Saskaņotība starp statistikas tēmām
Bioloģiskā lauksaimniecība ir daļa no lauksaimniecības Latvijā, attiecīgi bioloģiski sertificētā lauksaimniecības zeme ir daļa no kopējās lauksaimniecības zemes, bioloģiskās lauksaimniecības produkcija ir daļa no kopējās lauksaimniecības produkcijas gan augkopības, gan lopkopības nozarē.
7. Statistikas procesi (datu avots u.c.)
Datu avots
Lauksaimniecības datu centra Bioloģiskās lauksaimniecības statistikas informācijas sistēma.
Operatori, kas iekļāvušies bioloģiskās lauksaimiecības sistēmā, aizpilda veidlapas, kas publicētas Ministru kabineta 2009. gada 26. maija noteikumu Nr.485 “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība”. 2.1. pielikumā.
Datu vākšana
Operators, katru gadu līdz 1. februārim kontroles institūcijā, kurā tas ir iesniedzis iesniegumu par iekļaušanu bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā, iesniedz informāciju par iepriekšējā gadā bioloģiskās lauksaimniecības kontrolei pakļauto platību, audzētajām kultūrām, augu un dzīvnieku izcelsmes produkciju, saražotās, pārstrādātās un izlietotās produkcijas veidu un apjomu un informāciju par saražotās produkcijas atlikumu iepriekšējā gada 31. decembrī.
Veidlapas datu ziņošanai ir pieejamas:
- Ministru kabineta 2009. gada 26. maija noteikumu Nr.485 “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība”. 2.1. pielikumā;
- Kontroles organizācijas un sertificējošā institūciju iestāžu interneta vietnēs:
- Biedrība “Vides kvalitāte” sertifikācijas institūcija “Vides kvalitāte”. Sadaļā - Bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācija: http://www.videskvalitate.lv/index.php?sad=2
- Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Sertifikācijas un testēšanas centrs" Atbilstības novērtēšanas nodaļas Bioloģiskās lauksaimniecības sektors. Sadaļā - Pārskats par bioloģisko lauksaimniecību: http://www.stc.lv/parskats-par-bio-lauksaimniecibu
Kontroles institūcija katru gadu līdz 30. aprīlim elektroniski nosūta reģistrēšanai Lauksaimniecības datu centra Bioloģiskās lauksaimniecības statistikas informācijas sistēmā šo operatoru atskaitēs norādīto informāciju, ievērojot Lauksaimniecības datu centra noteikto datu formātu.
Kontroles organizācija, sertificējošā institūcija – dalībvalsts valsts pārvaldes iestāde, kurai Zemkopības ministrija pilnībā vai daļēji ir uzticējusi savas pilnvaras veikt kontroli un sertifikāciju bioloģiskās ražošanas jomā atbilstīgi šajā regulā izklāstītajiem noteikumiem; vajadzības gadījumā tā ir arī atbilstīgā iestāde trešā valstī vai atbilstīgā iestāde, kas darbojas trešā valstī.
Latvijā Kontroles organizācijas un sertificējošā institūcijas iestādes funkcijas veic divas organizācijas:
- Sertifikācijas institūcija “Vides kvalitāte”.
- Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Sertifikācijas un testēšanas centrs" Atbilstības novērtēšanas nodaļas Bioloģiskās lauksaimniecības sektors.
Datu apkopošana
Lauksaimniecības datu centrs uztur Bioloģiskās lauksaimniecības statistikas informācijas sistēmu, tai skaitā bioloģiskās lauksaimniecības statistikas klasifikatoru;
- Katru gadu līdz 1. jūnijam sagatavo kontroles institūciju ievadīto informācijas kopsavilkumu un informāciju par bioloģiski audzēto lauksaimniecības dzīvnieku skaitu;
- Katru gadu līdz 15. jūnijam sagatavo un nosūta Zemkopības ministrijai bioloģiskās lauksaimniecības statistikas kopsavilkumu par stāvokli uz konkrētā gada 1. janvāri.
Zemkopības ministrija:
- Uzrauga bioloģiskās lauksaimniecības statistikas informācijas sistēmas darbību.
- Katru gadu līdz 1. jūlijam sagatavo datus, tos, ievietojot īpašās atskaišu formās, un nosūta Eiropas Komisijai. Datu sūtīšanas formāts ir MS Excel, eDAMIS.
- Zemkopības ministrija apkopoto informāciju par bioloģisko lauksaimniecību publicē oficiālās statistikas portālā, kā arī sagatavo prezentāciju ar aktuālo informāciju un pārskatu dažādajās jomās noteiktos laika periodos.